معرفی کتاب تماشاخانه کوچک نوشته هانا آرنت

209 بازدید

 

هانا آرنت را خیلی از کتابخوان ها می شناسند. احتمالا کتاب هایش را هم خوانده اند، مانند کتاب
آیشمن در اورشلیم که ظاهرا پرطرفدار هم هست. اما چندی پیش، استاد چیت ساز کتابی به رسم مالوف به من دادند که برایم بسیار دوست داشتنی بود. در واقع دغدغه این سالهای عمرم در آموزش  #برندسازی و #تبلیغات .این که چگونه مفهومی پیچیده را جذاب و ساده بیان کنی؟ و به جای پیچاندن و گیج کردن مخاطب، با نزدیکترین زبان ممکن، سخن بگویی.
کتاب #تماشاخانه_کوچک_هاناآرنت چنین کاری را به زیبایی انجام داده است.
فهمیدم برای ساده گویی باید انتخاب کنی و نویسنده چند موضوع مهم فلسفه آرنت را به خوبی بیان کرده
مثلا بحث زحمت ، کار و عمل از جمله مفاهیم مهم آرنت است که من در مبحث #برندسازی_شخصی در مفهوم تحول درونی، از آن استفاده می کنم. این که می خواهی در کدام سطح بمانی.

در سطح زحمت: یعنی رفتارهای روزمره مانند خوردن، کار کردن و غیره
همان که همه برای زنده بودن انجام می دهند.

در سطح کار: با داشتن ایده چیزی خلق کنی که تو را از بقیه متمایز می کند، کار انسان به این معنا، خلق چیزهایی است که بر جهان افزوده می شود. بدین سان آدمی با کار و کوشش، جهانی انسانی می سازد. فرهنگ و تمدن محصول «کار» است نه زحمت.

در برندسازان ایران بخوانید:
چکش بصری

اما عمل: عالی ترین نوع فعالیت انسان است که آدمی به وسیله آن به خویشتن هویت می دهد. به نوشته آرنت: “ما گفتار و کردار خویشتن را وارد جهان بشری می کنیم و ورود ما به آن، به سان دومین زایش ماست. آدمی، خواستار جاودانگی است. برای رسیدن بدین هدف باید با گفتار و کردار، هویت خویش را به ثبوت برساند و سیاست، درست همین جا پای به صحنه می گذارد. روح یکتای سیاست است که به آدمیزاد می آموزد چگونه به آنچه بزرگ و تابناک است، هستی ببخشند.”
امیدوارم کتاب تماشاخانه هانا آرنت را بخوانید، اگرچه برای کوکان نوشته شده اما به نظر من، کتاب و فیلم خوب، سن و سال نمی شناسد.

برگرفته از صفحه اینستاگرام دکتر #فرزاد مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

16 − چهار =