معرفی کتاب فلسفه ای برای زندگی

272 بازدید

کرونا شاید در کنار تمام نتایج منفی موجودش، یکی دو حسن هم داشت. این که بیشتر از قبل نگران عزیزانت باشی. این که گهگاهی به مرگ هم فکر کنی. این که اگر هدفت در زندگی فقط پولدارشدن است، کمی بیاندیشی که چرا زندگی می کنی.
گاهی می بینم بعضی از عزیزان چنان درگیر بازی موفقیت شده اند که هیچ ارزشی برای خود قائل نیستند. دانش و فهم و شخصیت را به باد داده اند و هر نوع بردنی را روا داشته اند (از دزدی پول تا دزدی رزومه) و با هرکسی هم سفره و هم سه نقطه می شوند تا فقط حساب بانکیشان پر تر شود، که این حساب، بدون پر شدن حساب های فهم و انسانیت، هیچ ثمری ندارد.
کورونا بیهوده نیامده، فقط مثل تمامی فرمول های تکاملی خلقت، در اینجا هم فیلتری در کار نیست، متاسفانه، خشک و تر با هم می سوزند.
در چنین فضایی، مطالعه یا شنیدن کتاب “فلسفه ای برای زندگی” خالی از لطف نیست.
کتاب درباره این صحبت می کند که از کودکی به ما یاد داده اند که درس بخوانیم، دانشگاه برویم (تاجر، فوتبالیست و یا هنرمند معروفی شویم) تا شغل مناسبی پیدا کنیم و بعد، با  درآمدش، خانه، ماشین، همسر زیبا (پولدار هم بود که چه بهتر) و… به دست آوریم. اما کمتر کسی است که بداند از زندگی واقعا چه باید خواست.
اگر ثروتمند شدن، مشهور شدن و اهدافی از این قبیل را برداریم، آیا چشم اندازی برای زندگی می ماند؟
هدف اصلی کتاب، این است که به مخاطبان بگوید ارزشمندترین مسئله در زندگی از دیدگاه رواقیون، حصول و حفظ آرامش است. آنان معتقدند حفظ آرامش، آن چیزی است که می توان برای آن از ثروت و شهرت درگذشت. هدف، رسیدن به حالتی روانشناختی است که در آن عواطف و احساسات منفی، مانند اضطراب، غصه و ترس به حداقل می رسند، در حالی که احساسات مثبت، به ویژه خلاقیت، مسئولیت پذیری و شادمانی، حداکثر می شوند.
فقط نکته مهم، این است که رواقی گری به معنای بی تفاوتی به فعالیت و کار کردن نیست.  اتفاقا رواقیون معتقدند باید تلاش کرد، کوشید، اما نه برای پولدار شدن،  بلکه برای ایجاد تحول  در جهان و تکامل یافتن خودمان که بالاترین سطح آرامش را به همراه دارد.
کتاب را می توانید از سایت نوین کتاب تهیه کرده و بشنوید.

در برندسازان ایران بخوانید:
معرفی کتاب: بازاریابی عصر چهارم

دیدگاهتان را بنویسید

17 − یازده =