۴ گام اصلی فرآیند برندسازی

برندسازی

۴ گام اصلی فرآیند برندسازی با توجه به اینکه فرایند برند سازی چند وجهی است توضیح خطی این پدیده فقط برای روشن تر شدن مسیر انجام می شود. رفت و برگشت و بررسی همه گزینه در فرایند برندسازی بارها انجام می شود.

گام اول) تحقیقات و آینده پژوهی

تحقیقات و آینده پژوهی از اقدامات پیش از برندسازی است که شامل ۴ سرفصل کلی

  • شناخت بازار
  • شناخت مخاطب
  • شناخت سازمان یا خود
  • و شناخت محیط است
که به ما در شناخت هر چه بیشتر حوزه مورد نظر و بازار و صنعتی که انتخاب کرده ایم، کمک می کند.
برای شناخت بازار لازم است میزان جذابیت بازار را با مدل مایکل پورتر سنجش کنیم؛ گردآوری اطلاعات قابل اتکا در این مرحله بسیارمهم است. بعد از یافتن جذابیت در حوزه مورد نظر با مدل پستل pestlec عوامل و بازیگران و تاثیرگذارن بازار را مورد بررسی قرار می دهیم.
کشف اینکه کسب و کار مورد نظر ما در کدام پارادایم است در این مرحله مشخص می شود.

در گام بعدی و با مقایسه وضعیت موجود با وضعیت مطلوب نیازی در بازار را پیدا می کنیم و جای خالی(یا جایی که امکان رقابت وجود داشته باشد) در بازار هدف پیدا می کنیم که در فرایند برندسازی به عنوان جایگاه از آن استفاده می کنیم؛ با شناخت دقیق نیاز و انتخاب روش برطرف کردن آن، مخاطبان بازار هدف را نیز شناسایی می کنیم (STP)

در گام بعدی توانایی خود یا سازمان یا محصولی که قرار است برای پوشش بخش مورد نظر عرضه کنیم را با مدل  (۴p) بررسی می کنیم. (بعد از ساخت هویت برند مجدد این بخش ها بررسی می شود)

در این مرحله وقت آن رسیده که جایگاه برند را تا حدودی مشخص کنیم و به تدوین چشم انداز ماموریت و ارزش های پایه برند بپردازیم.

گام دوم) شامل ۴ سرفصل کلی

گام دوم فرآیند برندسازی شامل ۴ سرفصل کلی:

  • هویت استراتژیک شامل تدوین استراتژی برند و معماری برند
  • هویت مفهومی شامل ساخت هویت برند شامل شخصیت و کهن الگو و جایگاه و قول و وعده برند
  • هویت کلامی برند شامل نام برند، شعار و تگ لاین و …
  • هویت بصری برند شامل لوگو و رنگ و بافت و… است.
برندسازی
برندسازی
در بخش اول تدوین استراتژی برند با توجه به چشم انداز و ماموریت به تدوین یک یا چند استراتژی همزمان می پردازیم؛ سپس با توجه به استراتژی برند، معماری برند را از بین چند مدل موجود انتخاب می کنیم که بعد از تدوین هویت بازنگری می شود.

در مرحله بعدی با استفاده از یکی از مدل های موجود (برندویل/آرنولد/بورمان و …) به ساخت هویت برند می پردازیم.

تحلیل دقیق بازار و کشف نیاز مخاطب به یافتن فواید مورد انتظار مخاطبان منجر می شود که برای ساخت هویت بسیار راه گشاست. یافتن فواید به انتخاب درست جوهره برند و خصوصیات و ویژگی های برند کمک شایانی می کند که در گام های بعدی ساخت هویت کلامی و بصری بسیار موثر خواهند بود.

انتخاب شخصیت برند و کهن الگوهای برند و باید و نبایدهای برند در این مرحله و با استفاده از مدل های مربوط به شخصیت برند و لیست کهن الگوها انجام می شود.

در مرحله بعدی به ساخت و پرداخت عناصر هویت کلامی برند مانند نام برند، شعار و تگ لاین و بیانیه های برند می پردازیم که هر کدام مدل هایی برای انجام دقیق تر دارند.

در مرحله بعدی هم با توجه به هویت برند و یافتن عناصر بصری موجود در هویت مفهومی برند شروع به طراحی لوگو و انتخاب پالت رنگ و … می کنیم. با توجه به نیاز برند موارد موجود در هویت بصری می تواند تغییر کند.

گام سوم) پروجکشن هویت برند بر روی محصول، قیمت، توزیع و روش های ارتقا فروش 

در گام بعدی پروجکشن هویت برند بر روی محصول، قیمت، توزیع و روش های ارتقا فروش انجام می گیرد. در این بخش هویت چند وجهی برند را به مثابه عینکی در نظر می گیریم و نگاهی تحلیلی با هدف اصلاح و تغییر در راستای جایگاه و جوهره برند به محصول، قیمت گذاری، شبکه توزیع و روش های ارتقا فروش نگاهی دوباره می کنیم.

اصلاح محصول چه ظاهری، چه فنی و کیفی و چه بسته بندی و وجوه دیداری در این بخش انجام می شود.

قیمت گذاری با توجه به تغییرات احتمالی محصول مجددا بررسی می شود و کانال های توزیع و روش های فروش و بازاریابی مجددا بررسی می شوند تا با محصول جدید یا برند جدید هم راستا باشند.

گام چهارم) راه اندازی کمپین تبلیغاتی

این گام شامل کمپین تبلیغاتی شامل تعیین هدف و مدل کمپین، تدوین پیام، بودجه بندی، انتخاب رسانه و انتخاب روش های ارزیابی است.

پایش و مانیتورینگ برند هم مدل ها و روش هایی مختص به خود دارد که در مبحث مدیریت برند گنجانده می شود.

در این مرحله برنامه ای جامع برای وفاداری و ایجاد رضایتمندی بیشتر مشتریان تدوین و اجرا می شود.

نویسنده: محسن برآبادی (دانشجوی دوره مدیریت برند و تبلیغات)

شاید به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید:

رویکردهای علمی به مدیریت برند (از گذشته تا آینده)
دیجیتال برندینگ
برند شخصی یا استراتژی یکپارچه در شرکت های SME

ممکن است به مطالب زیر علاقمند باشید:
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 5 =